Nawalny nazwał obraz rostowskiego «ikoną gwardii rosyjskiej». Co oznacza, że źle zrozumiał

Obraz artysty z Rostowa Pasmura Rachuyko z siłami bezpieczeństwa na tle świątyni ponownie stał się memem sieciowym. Wszystko zaczęło się od publikacji polityka Aleksieja Nawalnego 5 marca. Na Twitterze zamieścił zdjęcie z podpisem:

«Okazuje się, że Gwardia Rosyjska ma specjalną ikonę. Proponuję, aby była ona przykrywką Konstytucji.

Następnie zdjęcie zostało opublikowane w kanale telewizyjnym «Min pravda», do którego podpisało się 27,5 tys. Później odwoływały się do go media federalne. Dla obrazu nie jest to pierwsza fala popularności w internecie. W 2019 roku został już umieszczony w popularnych społecznościach w mediach społecznościowych – a także z niewłaściwym podpisem.

«Moje zdjęcie jest niefortunne. Rok temu rozprzestrzenił się w internecie – z jakiegoś powodu, jako «ikona rosyjskiej gwardii». Czy tak jest? Się zastanawiać. A teraz znowu dwadzieścia pięć! Oświadczam, że w moich obrazach nigdy nie zamierzałem czegoś wyśmiewać. Śmiech jest ostatnią rzeczą, którą chcę nazwać moim obrazem. A słowo «satyra» jest najmniej kojarzy mi się z moimi dziełami» – napisał artysta dzień wcześniej na swoim Facebooku.

W wywiadzie dla korespondenta 161.RU, Pasmur Rachuyko powiedział, że popularny obraz nie ma nazwy.

Jej oznaczenie to 39. Pojawiła się w 2018 roku. Wszystkie moje obrazy nie rodzą się jako pewien pomysł. To są obrazy. Ale najważniejsze jest to, że Nawalny i wielu, którzy opublikowali zdjęcie w internecie, nazwał go «ikoną rosyjskiej gwardii». Ale nie ma nawet rosgwardian munduru. Obraz naprawdę wygląda ikonograficznie. Ale najważniejsze jest to, że z jakiegoś powodu nazywa się to «satyrą» i «karykaturą», niż to, oczywiście, nie jest. Chciałbym podkreślić, że pokazuję obrazy rosyjskiego życia codziennego», powiedział Pasmoor.

Nie chce, aby jego praca była związana z jakimkolwiek kontekstem politycznym.

«W ogóle nie interesuje mnie polityka. Kiedy zobaczyłem post Navalny, pierwszą reakcją był smutek. W zeszłym roku obraz był aktywnie omawiany w Internecie, towarzyszący notatki, mówią, że jest to «farsa z Pasmur Rachuiko.» Ale to właśnie wtedy rozeszła się jako «ikona gwardii rosyjskiej». Nie wiem, kto to rozpoczął» – dodał artysta.

Pasmur był zaskoczony, że wielu użytkowników myślało, że obraz ilustruje temat nowej świątyni, która jest budowana przez Ministerstwo Obrony.

«Obraz przedstawia policjantów stojących na tle katedry. Sieć napisała, że jest to przyszła główna świątynia rosyjskich sił zbrojnych. Ale malowałem nasze, Rostów – Narodzenia Matki Bożej. Było kilka absurdalnych wersji: na przykład, że wykonuję porządek państwowy lub high-end na temat świątyni ministerstwa obrony. Ale dopiero z tych publikacji dowiedziałem się, że są one obyczajowe», wyjaśnił Pasmoor.

Główna świątynia Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej jest rzeczywiście budowany, ale artysta Rostów nie ma nic wspólnego z jego promocji. Świątynia zostanie otwarta na cześć 75 rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej na terenie Parku Patriotów na przedmieściach Moskwy. Robią to z datkami – w tym celu stworzyła fundację charytatywną «Zmartwychwstanie». Według oficjalnej strony internetowej świątyni, otrzymała już 3 miliardy rubli.

Obraz Pasmoora jest sprzedawany od dawna. Teraz jest u kolekcjonera z Moskwy.

Pasmur Rachuyko urodził się w Rostowie w 1986 roku. Ukończył Państwowy Instytut Kultury w Petersburgu. Maluje od 2012 roku techniką współczesnej symboliki. Łączy w sobie popkulturowe memy, dworzy romans i symboliczne obrazy. Prace Pasmura Rachuiko są przechowywane w prywatnych kolekcjach we Włoszech i Szwajcarii, a także w Moskwie i Petersburgu.

161.RU napisał, że Pasmur Rachuyko wziął udział w wystawie «Lot równoległy» na cześć 50-lecia ruchu trolejbusowego w Noworosyjsku. Była to pierwsza trolejbusowa wystawa sztuki współczesnej. Obraz rostowskiego artysty «Na prawo Kuban taki», który zdobił salon transportu publicznego, wzywa przedstawicieli różnych grup etnicznych do wzajemnego szacunku.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *